MŠ K. ČAPKA

Společné akce

ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU

První den ve školce, aneb s Mimoněm zábava teprve začíná…

Prázdniny utekly jako voda a máme tady nový školní rok. A my, paní učitelky, paní uklízečky, paní kuchařky a vůbec všichni, kdo se staráme o děti v mateřské školce Máj, jsme se na nové i ty staronové😊 děti připravilyjaksepatří. Zdobily jsme třídy, šatny, chodby, malovalo se, uklízelo, aby dětem ve školce bylo co nejlépe a cítily se tady dobře. Vše jsme s pečlivostí sobě vlastní chystaly pro děti, které k nám v září přijdou do školky, některé poprvé, jiné svou třídu již znají a našly si v ní nové kamarády. Před školkou se dětem hned otevřel pohádkový svět a mohly se nechat obejmout nebojen tak vyfotit s postavou Mimoně, vybrat si nějakou tu dobrotu a projít se bublinkovým vodotryskem. Ve třídách už jsme na děti čekaly my, paní učitelky, s úsměvem, vlídným slovem a trpělivostí. Ono to pro některé děti bez mámy je tak těžké a pustit se její ruky ještě těžší, když některým maloškům sotva začal třetí rok života.Věříme, žespolečně s rodiči a dětmi zvládneme i tento školní rok, kde si děti užijí spoustu legrace, zábavy a radosti ze společného dovádění, naučí se novým věcem a budou tak moct rodičům nebo prarodičům vyprávět, jak je to vlastně ve školce prima😊

PLAVÁNÍ PŘEDŠKOLÁKŮ

Počínaje jarním obdobím zahájili naši předškoláci výuku plavání v plavecké škole Laguna v Novém Jičíně. Jelikož je předškolní věk nejvhodnějším obdobím pro nabytí základních plaveckých dovedností, o to větší radost měly paní učitelky a potažmo i rodiče, když jim spokojené děti po příchodu z plavání sdílely zážitky z "bazénového" prostředí. Děti si při výuce postupně osvojovaly dovednosti, jako je potopení se, vydechování do vody, splývání a orientace v prostoru bazénu. Aby byla výuka pro děti i zábavná, byl čas ve vodě i mimo ni prokládány různými hrami a zábavou. Radost dětí veliká, když se někam posunuly ve svých plaveckých dovednostech, když se jim něco povedlo a samozřejmě natěšení, jak  budou moci co se naučily ukázat svým rodičům třeba v bazéně na dovolené:-)

RODINNÝ PĚTIBOJ ANEB V TÝMU NÁM JDE VŠECHNO LÍP:-)

Maminky, tátové, babičky a dědečkové, bráchové i ségry, ti všichni přišli podpořit své malé sportovce, utvořit rodinný  tým za cílem nejen stanout na stupni vítězů, ale společně si užít trochu té legrace. A zábava to opravdu byla.  Každá rodinka  se  musela u registrace domluvit na společném názvu  a spravedlivě si rozdělit jednotlivá stanoviště, kdo a kde bude soutěžit. Maminky se se svými dětmi ochotně chopily švihadel, tátové zase disciplíně běhu na čas kdy byli přivázáni ke své ratolesti. Na milovníky adrenalinu čekal slalom s kolečky, do kterých se mnohdy vešly dvě i tři děti. Úkolem bylo nejen být v cíli co nejrychleji, ale hlavně nesrazit se( a nevyklopit tak děti) se soupeřícím týmem. V cíli pak probíhaly mezi tatínky a maminkami diskuze o průběhu disciplíny a řada rodičů brala týmový výsledek skutečně vážně. Na vítězných stupíncích mohli ale být jen týmy s nejlepším časem a získat bronzovou, stříbrnou nebo ti nejlepší z nejlepších právě tu zlatou medaili. Nechyběly ani dárečky od sponzorů, kterým tímto patří poděkování za pomoc při organizaci a paní kuchařkám, které se staraly o spokojená bříška  sportovců:-)

"ŠMOULÓZNÍ" ŠKOLKA V PŘÍRODĚ

První květnové měsíce se děti vydaly na dobrodružnou cestu, zahalenou do šmoulích barev a to do areálu Setina v Pusté Polomi. Hned po příjezdu je uvítal šmoula Koumák, kterému všechny děti s nadšením pomohly se záchranou šmoulí vesnice. Také šmoulí stezka s hromadou úkolů byla neskutečně zábavná a plná dobrodružství. Šikovné děti zvládly s Mlsounem nazdobit sušenky a zacvičit si se šmoulou Silákem. Nechyběla ani večerní pyžamová párty se stezkou odvahy. Ačkoli byly všechny tři dny nabité aktivitami, pohybem a veselím, večer byly děti rády, že se zachumlaly do peřin ve svých prozatimních pokojíčcích a než si daly šmoulí "dobrou noc", některé už měly zavřená očka a nechaly si zdát ty pravé šmoulí sny…. 

DEN ZEMĚ NA NÁMĚSTÍ

V předposledním týdnu měsíce dubna jsme s dětmi společně oslavili Den Země. Děti se tak poutavou formou dozvěděly, že stejně jako každé z dětí má v jednom dnu v kalendáři svůj svátek, tak i naše planeta Země má také svátek a to 22. dubna. Děti ji k svátku vyslovily mnohá přání a celý týden patřil různým ekologickým aktivitám, kdy jsme si ukazovali, jak třídit odpady, hospodařit s vodou a starat se o přírodu. Navštívili jsme také program na náměstí, který si děti opravdu užily a každý si přišel na své. Nejvíc se však dětem líbily dopravní prostředky a šlapací auta, kde jsme si ukázali, že pohyb je zdravý a prospěšný a můžeme často jízdu autem vyměnit třeba za kolo nebo koloběžku. 

VELIKONOČNÍ NADÍLKA S KRÁLÍČKEM A KUŘÁTKEM

Svátky jara, Velikonoce, patří neodmyslitelně k oblíbeným činnostem u nás ve školce. Barvili jsme vajíčka, ochutnávali i různé velikonoční dobroty a zúčastnili se velikonočního programu na náměstí i v Žerotínském zámku. Taky k nám přišel na návštěvu Pan Králíček se svým kamarádem Kuřátkem a přinesli s sebou nejen košík velikonočních dobrot, ale hlavně spoustu soutěží a skvělé zábavy. Děti soutěžili ve sbírání vajíček, ve slalomu s vajíčkem na lžičce i kdo namaluje na chodník velikonoční kraslici, nebo vhodí králíčkovi do bříška co nejvíc mrkví. Užili jsme si tak velikonoční čas jak se patří a společně se těšili na další jarní dobrodružství.

NÁVŠTĚVA BESKYDSKÉHO DIVADLA

V prvních jarních dnech tohoto roku jsme se s dětmi vydali  do Beskydského divadla v Novém Jičíně. Jarní sluníčko se nám sice schovalo za mraky, to nám ale vůbec nevadilo, protože jsme se na divadelní představení s názvem "Do hajan!" moc těšili a taky jsme se na to patřičně připravili. Kluci v parádních košilích s límečkem a někteří i motýlkem kolem krku😊, holčičky zase oblečeny do šatů a nažehlených sukýnek. Páni, to nám to ale slušelo! Však taky víme, jak se patří do divadla přijít. Představení se nám  dětem moc líbilo, chvílemi jsme se i bály, ale hlavně to byla velká legrace, protože o tom, jak se nás maminky nebo tátové snaží večer dostat do postýlek víme své. 

LYŽÁČEK NA SVINCI

S PŘEDŠKOLÁKY DO LAVIC, ANEB NÁVŠTĚVA ZŠ KOMENSKÉHO

"Hola hola, škola volá, předškoláci přijďte k nám, jedničku vám za to dám."A tak jsme se vydali do opravdové školy, kde někteří z nás v září zasednou do školních lavic. Základní škola Komenského si pro děti připravila bohatý interaktivní program, kdy mohli děti nahlédnout do světa robotiky a programování, vyrobit létajícího kosmonauta, nechybělo ani společné foto do školního časopisu a další zajímavosti. Dětem se interaktivní program plný zábavy velmi líbil a společně jsme si o prožitém odpoledni vyprávěli ve třídách se svými kamarády.

MAŠKARNÍ PLES "HURÁÁÁ DO PRAVĚKU"

V úterý 21. 2. 2023 nastala v sále Varoccu "doba ledová" s pravým pravěkým veselím. Sál se od po půl čtvrté začal plnit postavičkami v kožešinách, opásaných kůží, s pravěkou výbavou jako jsou kyje, kameny i různé nástroje k ulovení mamuta. Ten na všechny děti i rodiče vzhlížel z pódia, kde byl vystaven vedle pravěkého tábořiště, kde se mohli návštěvníci plesu společně vyfotit. Po úvodním tanečku paní učitelek se začal plnit parket malými tanečníky, na které již čekala známá písnička "Hualile", kterou jsme s dětmi, stejně jako většinu tanečků potom, nacvičovali v období před plesem ve třídách. Hlavním heslem celého odpoledne bylo bavit se, tančit a soutěžit. A vše bylo do puntíku splněno! Soutěžilo se ve všem možném, sbírání kostí na čas, předávání kyje, chytání kostí... největší úspěch však sklidil společný taneček s rodiči s kostičkou v ústech a krmení rodičů dětmi jogurtem. Soutěže byly správně nastaveny tak aby se bavili všichni, i rodiče, kterým stejně jako dětem patří velký obdiv za vytvoření originální masky i pro sebe. Nejedna rodinka si tak odnesla krásnou cenu za originální kostým a soutěžilo se i o nejlepší tanečníky plesu, které bedlivě sledovala porota paní učitelek. Potěšena byla i bříška návštěvníků, kteří si mohli a posedět u kávičky a něčeho dobrého k zakousnutí.Součástí programu bylo i vystoupení Rope skipping - sportovní formy skoku přes švihadla pod vedením paní rektorky Blanky Schichové, která podala skvělou instruktáž o formách, pravidlech a seznámení s průběhem na soutěžích, kterých se členové sportovního skákání účastní. Následoval výkon sportovců se švihadly, kteří předvedli různé formy disciplín ve sportovním skákání.

Všem, kteří se podíleli na organizaci a provázení plesu, srdečně děkujeme. Velký dík patří také rodičům a sponzorům za pomoc při zajištění tomboly a dárečků do soutěží.

PŘÍPRAVY NA MAŠKARNÍ PLES VRCHOLÍ

Týden příprav před maškarním plesem vrcholí. S dětmi ve třídách tvoříme společně dekorace, obrázky, výrobky a tak se to všude hemží mamuty i různými postavičkami z pravěku. Ve chvílích s dětmi nacvičujeme taneční sestavy, kterými se pak rodičům na plese budeme moci pochlubit. Jak nám to šlo, budete moci shlédnout ve videu níže. To už nám ale pravěký maškarní ples klepe na dveře a my si ho budeme moct společně užít, zasoutěžit, tancovat a veselit se. 

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ "CESTA ZA LEDNÍM MEDVĚDEM"

Paní Zima nám naplno ukazuje, že ještě zdaleka nekončí svoji vládu a připravuje pro naše děti ve školce  milá překvapení v podobě zasněžené zahrady, kde jsme s dětmi stavěli sněhuláky , jezdili na bobech  a hráli soutěže v koulování. Ve středu 25.1. jsme však přivítali u nás ve školce i hudební divadlo "Letadlo", jejíž členové  si pro děti připravili bohatý program. Děti se tak rázem ocitly na plavební lodi, která směřovala na severní pól. Součástí každé takové výpravy je teplé oblečení, děti si mohly zasoutěžit  v oblékání na čas, hádání stop ve sněhu i dalších soutěží.  Celý program byl hudebně velmi pestrý a spokojená očka děti vypovídala o tom, že se představení moc líbilo. 

NÁVŠTĚVA "U BEZLEPÍKA"

Při procházkách s dětmi, , ať už přírodou nebo návštěvou nějaké kulturní akce, na nás často čekají milá, mnohdy neočekávaná překvapení. Stejně tak tomu bylo i při procházce na novojičínské náměstí, kdy nás oslovil majitel jídelny "U Bezlepíka", pan Jaroslav Kotas, který se ukázal jako skvělý hostitel. Děti a nás paní učitelky uvítal v prostorách jídelny, kde se dětem velmi líbilo a to nejen proto, že dostaly muffinky a perníčky, připravované samozřejmě bez mouky a ze zdraví prospěšných surovin, jak už to u Bezlepíka bývá. Děkujeme tímto panu Jaroslavu Kotasovi za milé přijetí a přejeme mnoho spokojených zákazníků.


VÝLET DO VALAŠSKÉ DĚDINY V ROŽNOVĚ POD RADHOŠTĚM

MIKULÁŠ VE ŠKOLCE 

V pondělí 5. prosince nás v naší školce navštívil Mikuláš s andělem a čertem. Celý týden jsme pro něj s dětmi nacvičovali básničky a písničky, které jsme pak Mikuláši zazpívali. Ještě než došlo na rozdělování balíčků, musely děti slíbit, že budou hodné a ty, kterým to zlobení jde nejlépe, že se polepší. Všem dětem se podařilo uniknout ze spárů mazaného čerta, který žádného hříšníka nepolapil a musel se tak vrátit do pekla s prázdným pytlem. Zato děti neodešly s prázdnou a odnesly si z návštěvy Mikuláše spoustu sladkých dobrot.

SVATÝ MARTINDruhý listopadový týden jsme společně věnovali připomenutí svátku sv. Martina, který by nám měl dle pranostiky, přivát první sníh a s ním bychom se také měli připravit na nastávající zimní období. Tento statečný rytíř, který zasvětil svůj život pomoci druhým a potřebným, nás inspiroval, ke společnému vyprávění této legendy o rozpůlení Martinova pláště, jehož půlku pak věnoval mrznoucímu muži, kterému tímto zachránil život. Na legendu jsme navázali spoustou činností, do kterých patřila výroba podkov, svatomartinská stezka s úkoly nebo pečení rohlíčků, které jsme pak mohli společně ochutnat. Ustrojili jsme se také do bílého oblečení a vyčkávali již na ono zazvonění podkov, které nám zvěstovalo, že za námi přijel opravdový Martin na bílém koni. Ustrojen byl do pravé rytířské vyzbroje, jak se na  rytíře patří. Jeho statný bělouš ho doprovázel také a podívaná to byla vskutku velkolepá. Společně jsme pak zazpívali sv. Martinovi písničku, kterou jsme se naučili, vozili jsme se na ponících a završili tak naše svatomartinské putování. 

ČAROVNÝ PODZIM SE STEZKOU ODVAHY


"Strašidel se nebojíme, společně se pobavíme!" Tak bychom mohli nazvat první listopadové setkání na školní zahradě v duchu helloweenského strašení a oslav podzimního času vůbec. Navázali jsme tak na společné téma ve třídách, kdy jsme si s dětmi povídali o tradici svátku Helloween, ale i u nás slavených Dušičkách, které k tomuto datu také neodmyslitelně patří. Tak zahrada naši školky ožila roztodivnými strašidélky, originálními klobouky, čarodějnickým tancem, ale také různými dobrotami. Návštěvníci si mohli nejen zakoupit společné výrobky dětí, které je s paní učitelkami vytvořily nebo upekly, ale také horkou čokoládu s pořádným kopcem šlehačky, maminky kávičku a tátové řádně propečený bramborák. Kdo si chtěl zahřát u hořícího ohně, mohl si při tom opéct brambor nebo špekáček. Společně s rodiči si pak děti mohly zasoutěžit , zatancovat si v rytmu strašidelné  hudby  nebo vyhnat ducha ze strašidelné stezky, která už na všechny čekala po setmění. A nebyla to jen tak ledajaká cesta se světýlky, tam už byla potřeba pořádná dávka odvahy, neboť děti musely prolézt obří světelnou pavučinou, projít kolem kostlivce, vyhnout se chaloupce Ježibaby a různými tmavými zákoutími. Všichni účastníci to ale hravě zvládli a na konci stezky je čekala odměna v podobě diplomu a sladké odměny. 


VE ZDRAVÉM TĚLE, ZDRAVÝ DUCH

První akce v novém školním roce se nesla ve sportovních duchu spolu s ochutnávkou pomazánek. Sešli jsme se na školní zahradě, kde rodiče mohli ochutnat různé dobroty, které si pro ně připravily děti, jako je například ovocný salát, dýňové kostičky se skořicovým krémem, nebo ovocné špízy. Rodiče také ochutnali pomazánky, které dětem připravují paní kuchařky ve školce ke svačinkám. Na ochutnávku byla třeba pomazánka z pečené mrkve, nebo sardinková s červenou řepou. Před každým sportovním výkonem je třeba se pořádně rozcvičit. Všichni jsme zvládli společnou rozcvičku, protáhli celé tělo a děti i rodiče se vydali na zahradu, kde na ně čekalo plno workshopu. Mohli si vyzkoušet třeba rope skipping, což jsou skoky přes švihadlo, které posilují celé tělo a výrazně zlepšují motoriku. Dále házenou, basketbal, který všestranně rozvíjí pohybové schopnosti, obratnost, rychlost a psychickou odolnost. Fotbal, který buduje u dětí týmového ducha. Taky si mohli vyzkoušet jízdu na koloběžkách nebo výbavu lyžaře, kterou nabízel jako ukázku LK Svinec, který se věnuje přípravě lyžařů, kteří mají výbornou koordinaci těla, rozvíjí funkční, vytrvalostní a dynamickou sílu. Děti si během celého odpoledne rozvíjely své dovednosti v oblasti hrubé motoriky a všichni si užívali pohyb, který je pro všechny tak důležitý.

FOTO ZDE

ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2022/2023

Prvního září nového školního roku 2022/2023 přivítal děti před školkou šmoula Koumák, který dětem předal sladkou odměnu a všem popřál pohodový, usměvavý a spokojený školní rok plný krásných zážitků. Děti se na památku mohly vyfotit ve fotokoutku a mít tak krásnou vzpomínku na svůj první den ve školce. Děti na cestu do školky doprovázely bublinky a hudba. 

PASOVÁNÍ PŘEDŠKOLÁKŮ

...ODPLOUVÁME...


Školní rok rychle uběhl a jsou tady opět prázdniny. S nimi nastal čas rozloučit se našimi předškoláky, které čeká nová životní etapa. Jako každý rok jsme se na rozloučení s našimi budoucími školáky velice těšili.

Tento rok se všechny děti spolu s paní učitelkami proměnili v piráty a námořníky a vydali se na dobrodružnou plavbu na moři. Pasování probíhalo jako každý rok na zahradě mateřské školky, kde se sešli naši předškoláci společně s rodiči. Předvedli jsme tanec námořníků a pirátů, děti zazpívaly písničku a přednesly básničku. Po samotném pasování děti podnikly dobrodružnou stezku po stopách piráta Hnědovouse, kdy po jejím absolvování byly odměněny pokladem ukrytým na zahradě mateřské školy. Nechyběla také diskotéka, tanec mezi bublinkami a výborná hostina, kterou nám pomohli obstarat rodiče našich předškoláků. Tímto bychom chtěli všem rodičům poděkovat za výborné občerstvení.

Na závěr dne se děti odebraly do tříd, kde společně se svými učitelkami přenocovali do druhého dne.

Poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci a realizaci celého dne 😊

FOTO ZDE

VIDEO ZDE, 1. DÍL

VIDEO ZDE, 2. DÍL


VÝLET  KROMĚŘÍŽ

Ve středu 1.6. jsme podnikli s dětmi ze všech tříd společný výlet do Kroměříže, na divadelní představení Čertův poklad, které se uskutečnilo v kroměřížském zámku.

Po příjezdu do města Kroměříž, jsme se přesunuli do zámeckých zahrad. Zde jsme si společně snědli oběd, který pro nás připravily naše paní kuchařky, dobroty nachystané z domu a měli jsme prostor prohlédnout si krásné zámecké zahrady. Viděli jsme spoustu zvířat, které se nacházejí v prostoru celého areálu a na chvíli jsme se usadili u zámeckého rybníku, kde děti mohly volně pobíhat.

Na závěr jsme se přesunuli do zámeckých prostor, kde jsme shlédli divadelní představení Čertův poklad, které se nám velmi líbilo.

Po celou dobu výletu nám počasí přálo a všichni jsme si ho užili.

Kolektiv MŠ

FOTO ZDE

DEN RODINY

Ve čtvrtek 12.5.2022 jsme společně oslavili Den rodiny na naší zahradě mateřské školy. Každá třída si připravila pro rodiče krátké vystoupení. Děti zazpívaly písničky, zatancovaly tanečky a zarecitovaly básničky. Na závěr předaly rodičům dáreček, který si pro ně vyrobily. Děti dostaly hrací kartu a vydaly se společně s rodiči plnit úkoly. Vyzkoušeli si třeba společné věšení prádla, zahráli si spolu pexeso, namalovali obrázek, nebo si zasportovali, kdy museli pomocí sedu-lehu přemístit obruče z jednoho kuželu na druhý. Po splnění všech soutěží vhodily děti svou hrací kartičku do krabice a čekaly zda zrovna ta jejich bude vylosována. Rozdali jsme celkem šest výher dětem a šest výher rodičům. Odpoledne jsme zakončili opékáním špekáčků.

Děkujeme všem rodičům a dětem za příjemně strávené odpoledne. 

MASOPUST

Ve čtvrtek 24.2.2022 proběhla na zahradě MŠ Vančurova masopustní veselice. Za hojné účasti rodičů s dětmi a všech pracovníků z celého subjektu Máj (MŠ K. Čapka, Vančurova, Jubilejní a Loučka), kteří se nestyděli přijít v maskách, proběhl masopustní průvod, pochovávání basy, tanečky, zpěv. Jelikož panovalo docela větrné a chladné počasí, bylo možné se občerstvit teplou čokoládou, čajem, koblížky, různými buchtami a také nechyběly ke koupi zabíjačkové pochutiny, jako jitrnice, tlačenka, klobásky. Po celém areálu byly přichystány doplňkové hry pro děti a souběžně s akcí probíhala i bohatá tombola. Děkujeme všem za skvělou atmosféru a rozzáření všedního dne 😊

                                                                                                                          FOTO ZDE

                                                                                                                          REPORTÁŽ TV POLAR ZDE 

CHUTĚ PODZIMU 

s lampiónovým průvodem...

V úterý 9.11.2021 se naší mateřskou školou nesla vůně různorodých pochutin, se společným znakem příchutě podzimních plodů. Každá třída se chtěla vytáhnout a vymyslet tu nejlepší podzimní laskominu, jako překvapení pro rodiče a ostatní kamarády. Děti společně s rodiči nesli s hrdostí plápolající světla lampiónů v průvodu, který měl namířeno do oblíbené lokality Smetanových sadů v Novém Jičíně. Tato lokalita se ve večerních hodinách proměnila v ráj světýlek a skvělé nálady. Zpestřením akce byly triky s LED švihadly.

Občerstvení v podobě ochutnávky dobrot spolu s teplým nápojem, nám udělalo sladkou tečku za podzimním večerem.

Těšíme se na další akci.

Kolektiv MŠ

                                    FOTO ZDE

VYLETĚL SI PYŠNÝ DRAK

Leť si dráčku výš a výše si mohli zazpívat všichni účastníci drakiády, která se uskutečnila na poli za ZŠ Dlouhá 13.10.2021. Po dračí stezce označenou fáborky, kde plnily děti úkoly společně s rodiči nebo kamarády, se dostaly až do cíle v podobě stromu bonbónovníku, jehož strážcem byl skřítek Podzimníček. Cesta na pole tedy utekla rychle to hlavní - pouštění draka bylo nadosah. Draci létali docela vysoko a těm, kterým se moc nechtělo létat, alespoň zapojili do běhu tatínky, maminky i děti. Objednané počasí přálo, vítr nám dovolil zábavu s draky naplno rozbalit a teplá medovina v podzimním počasí zahřála.


FOTO ZDE

BALÓNKOVÝ REJ

Během středečního slunečného odpoledne 15.9. 2021 školní zahrada opět přivítala děti a jejich rodiče na společné akci s balónky. Pro potěchu dětí stály na zahradě dva skákací hrady, byla připravena spousta pohybových aktivit - převážení balónků, střelba na branku, hod na cíl, slalom s hokejkou, přenášení pingpongového míčku na lžíci, hmatové pexeso a také malování na obličej. Paní učitelky si připravily program s padákem, obručemi, tanec s rodiči, děti tancovaly, podlézaly, přeskakovaly a bavily se spolu se svými rodiči. V průběhu celé akce děti měly možnost si nakreslit své přání na kousek papíru a vyvrcholením celého odpoledne bylo přáníčko upevnit na heliem nafouklý balónek, který děti společně s rodiči vypustily. Po dojemném závěru přišlo na řadu opékání špekáčků a veselé klábosení. První školková akce s rodiči se nesla v příjemné atmosféře stejně jako balónky vzduchem nad našimi hlavami.

PRVNÍ ŠKOLKOVÝ DEN V MŠ

Prvního září je pro všechny děti vstupem do něčeho nového a není tomu jinak ani u těch nejmenších. Svůj první krok přes práh naší mateřské školy udělala spousta nových malých kamarádů, kteří svou cestu měli vylepšenou o bublinkovač a překážkovou dráhu v podobě prolézačky, přeskoků, hodu na cíl, pohopsali na trampolíně a taky proběhli slalomem. Odměnu si vybral každý sám, ať už čerstvě napečené perníčky či bonbónek z velkého kornoutu. Přejeme všem dětem a také rodičům pohodový školní rok plný úsměvů a radosti z nových zážitků.

FOTO ZDE


NÁVŠTĚVA ZVĚŘINCE ...

V pátek 20.8. jsme se byli s dětmi nahlédnout do zvěřince v cirkuse a popovídat si o zvířatech. Děti viděly zebry, medvědy, lvice, slony, koně, lamy a velbloudy, které si mohly i pohladit. Dozvěděly se něco o práci v cirkuse, o zvířatech, které tam mají, viděly, jak se o ně starají a mohly se i zeptat na věci, které je zajímaly. Dozvěděly se, jak trénují artisti a co vše je k tréninku potřeba. Děti si odnesly velký zážitek.

INDIÁNSKÉ DOPOLEDNE V MŠ

Prázdniny se blíží mílovými kroky a pro některé děti to znamená ukončení bezstarostné životní etapy. Každoroční tradicí v naší mateřské škole, je pasování a rozloučení s předškoláky. Letošní rok byl pro nás všechny velmi náročný a proto jsme se všichni neskutečně těšili na tu velkou slávu.

Ukončení školního roku mělo indiánský nádech a atmosféru. Všechny děti spolu se svými učitelkami byly svým převlekem a malbou na tváři k nepoznání a naše školka se najednou proměnila v jeden velký indiánský kmen. Na školní zahradu nás také přijeli navštívit i indiáni z jiných kmenů, aby nás tam seznámili s tím, jak indiáni žijí a jaké mají tradice a zvyky. Umožnili nám také osahat si pravé kožešiny zvířat, prohlédnout si bojové masky, ale i celou řadu jiných indiánských předmětů, což se nám hned tak často nepoštěstí. Každý z nás si chtěl také vyzkoušet střílení z luku nebo tancovat s indiány za doprovodu bubnů. Všechny třídy se pochlubily svými indiánskými výtvory a svým třídním totemem. 

PASOVÁNÍ ŠKOLÁKŮ

         Námi dlouho očekávaný večer započal společným tancem v indiánském stylu. Taneční kreace byly zajímavé a určitě bylo na co se dívat. Po tanci přišlo na řadu samotné pasování předškoláků u kterého zjihlo každé srdce a dojetí bylo znát na každém z nás. Ceremoniál byl ukončen možností vyrobit si spolu s rodiči různé výrobky a poznat tak naši práci v centrech s následnou možností opéct si špekáček nebo třeba i indiánský rohlík.

Závěrečné rozloučení s rodiči, následný raut plný laskomin, diskotékou a stezkou odvahy, završil spánek spolu s kamarády v naší mateřské škole. Každý z dětí si zasloužil diplom za odvahu a statečnost, strávit noc jako statečný předškolák bez mámy.

Poděkování patří všem, kteří pomohli zorganizovat tuto akci, ale i těm, kteří si to s námi společně užili.

VÝLET NA BÍLOU

Konečně nám epidemiologická situace dovolila uspořádat očekávaný výlet na Bílou, který děti dostaly jako dárek ke Dni dětí.

Tentokrát se nesl v duchu pirátského dobrodružství. Děti plnily úkoly spolu se staršími piráty, učily se pirátskou píseň a dováděly na rozličných atrakcích.

Počasí nám přálo, sluníčko konečně hřálo a děti byly unešené množstvím zážitků.

Domů si přinesly pirátské malůvky na obličej jako vzpomínku na krásný den na Bílé.

PLANETÁRIUM V MŠ

Nádherný zážitek ve formě mobilního planetária, kde nás tajemstvím vesmíru doprovázela lesní zvířátka, byla krásnou tečkou za týdenním tématem našich tříd.

FOTO ZDE

VÝSADBA KVĚTIN

Vchody do mateřské školy jsou zase o něco hezčí.

Jak je vidět, při výsadbě květin na profesích nezáleželo. Důležitý byl pro všechny výsledek.

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. 

TABLO ŠKOLÁKŮ

Milí rodiče,

tablo s fotkami Vašich dětí je hotovo a umístěno v návštěvnickém centru na Masarykově náměstí, tablo je vidět z ul. 28. října vedoucí k Čedoku. Odkaz na stažení fotky Vám bude poslán, abyste si fotku v případě zájmu mohli sami velikostně přizpůsobit a vyvolat. 


FOTO ZDE

KONEČNĚ SPOLU

Tento slogan byl společným mottem prvního dne našeho slavnostního uvítání všech dětí po kovidové pauze na každém pracovišti MŠ Máj Nový Jičín. Všechna čtyři odloučená pracoviště si na pondělí 10. 5. 2021 připravila pro děti na uvítanou zábavný program v rámci zahradní slavnosti s mnoha atrakcemi a úkoly. Na MŠ K. Čapka vítal děti už od rána před školou kašpárek Šáša s hudbou a drobnými dárečky. Děti prolézaly tzv. "bonbónovník" a mlsné jazýčky si pochutnávaly na zmrzlině ve stánku U mlsné kočky. Všichni si vyrobili svou vlastní pamětní placku a zatančili si ve víru mega bublin a balónků na známé písníčky. Kromě šťastných úsměvů zdobily dětské tvářičky také rozmanité malby na obličejích, které dětem na přání pedagogové vytvořili. Na sousední MŠ Vančurova ihned všichni věděli, že jsou zase spolu na jedné lodi, což je také název ústředního motivu jejich celoročního vzdělávacího programu, a tak nemohla chybět ani slavnostně nazdobená loď s posádkou pedagogů v námořnických kostýmech a spousta tematických disciplín, které si děti v průběhu dopoledne s vervou plnily. Rovněž z MŠ Loučka a Jubilejní 1 se nesl okolím hlahol a smích z radostného shledání, na které se těšily nejen děti, ale také celý náš tým zaměstnanců, který slavnostní den pro děti s láskou připravoval.

FOTO ZDE

JAROŠŮV STATEK

Spousta tříd měla tento týden téma domácí zvířátka a jejich mláďátka, proto navštívit Jarošův statek ve Studénce byla pro děti radostnou události, kde si dané téma mohly prožít i v samotné praxi. Děti se pod vedením lektora seznámily se zvířátky a s prostředím statku. Dozvěděly se základní informace o chovaných druzích zvířat, včetně jejich potřeb a možnostmi soužití s lidmi. V praxi si vyzkoušely jednoduché činnosti a na malou chvíli se staly malými farmáři, kartáčovaly poníka, uklízely stáje, prošly se s králíčkem na vodítku a nechybělo ani pohlazení samotných zvířátek. Výlet se nám velmi vydařil a děti měly určitě doma co vyprávět.

Kolektiv MŠ

REJ ČARODEJNIC

Pálení čarodějnic již máme pomaloučku za dveřmi, proto jsme pro děti na školní zahradě připravili slet čarodějnic. Děti se spolu s učitelkami převlékly do čarodějnických kostýmů a hurá na zábavu. Akce obsahovala spoustu tematických soutěží: jízda a slalom na koštěti, proplétání pavučinou, hledání hadů, loupání perníčků z chaloupky od baby Jagy a řada dalších. Vrcholem akce bylo vaření kouzelného elixíru ve velkém kotli. Děti si ho sami namíchaly z žabích očí, žížal, zaječích bobků a spousty jiných chutných ingrediencí. Společným zaklínadlem dětí, se jeho mocná síla ještě zdvojnásobila. Jeho chuť byla báječná a i ty netradiční přísady nikomu nevadily. Po elixíru se jen zaprášilo. Zhodnotit se musela také i samotná jízda a manipulace s dopravním prostředkem - koštětem čarodějnice. Děti ji zvládly bravurně a proto si zasloužily letecký průkaz, který si s hrdostí odnesly domů, samozřejmě i dobrou náladu a hezké vzpomínky.

FOTO ZDE

DEN ZEMĚ

připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k přírodě a okolí. Snad nikdy není pozdě si připomenout, jak důležité je se o naši planetu starat. I naše mateřská škola v tento důležitý den přispěla akcí, která byla nejenom zábavou, ale i poučením pro nás všechny. Celou akcí nás doprovázela veverka Terezka. Připravila nám spoustu zajímavých aktivit. Od třídění odpadů, rozdělování zvířátek, cvrnkání kuliček, výrobu náramku, až třeba po vytvoření hmyzího domečku dle vlastní fantazie.

Po splnění všech těchto aktivit děti obdržely diplomy a odměnu ve formě ovoce. Všichni jsme si to velmi užili a děkujeme veverce Terezce za krásně strávené dopoledne s námi.

KARNEVAL V MŠ 

K. ČAPKA

Paní učitelky dodržely daný slib a tak připravily pro děti karneval.

Krásné kostýmy, hry, soutěže i výjimečná atmosféra okouzlily každého, kdo se tohoto karnevalového veselí účastnil. Děti přišly do tříd navštívit pohádkové postavy, s kterými nesměl chybět nejen taneček, ale ani fotografie na památku. Karneval sice probíhal v každé třídě dle svého vlastního programu, ale věřte, všude bylo slyšet plno dětského smíchu, kterého je v této době velmi potřeba.

Těšíme se na další akce.

Kolektiv MŠ

NÁVŠTĚVA PŘEDŠKOLNÍCH DĚTÍ 

ZŠ KOMENSKÉHO 68

V úterý 23.2.2021 jsme se byli s našimi předškoláky podívat do prvních tříd ZŠ Komenského 68. Děti si prohlédly první třídy, družinu a společně s paní učitelkami plnily ve skupinkách úkoly. Řadily obrázky, hrály si s písmeny, čísly a matematickými pojmy, zpívaly a recitovaly. Každý si pak na památku vyrobil svého malého papírového sněhuláka. Když se paní učitelky při loučení ptaly, kdo by za nimi v září přišel i s aktovkou, všechny ruce byly nahoře. K tomu spokojený úsměv na tváři, co více si přát. Všichni se do školy moc těší a my jim přejeme šťastné vykročení pravou.

FOTO ZDE

SNĚHULÁCI NA ŠKOLNÍ ZAHRADĚ

Není nad to, postavit si v zimě parádního sněhuláka. Protože jsme si o něm četli a vyráběli ho z různých materiálů ve třídě, zkusili jsme si postavit i skutečného, sněhového. Dnešní dopoledne jsme aktivně využili zasněženou plochu na školní zahradě. Pustili jsme se do válení koulí. Stavby nám šly pěkně od ruky. Za chvíli se zahrada proměnila v říši sněhuláků. A který byl ten nejhezčí? To posuďte sami.

NEJEKOLOGIČTĚJŠÍ ŠKOLKA

Dobrý den,

v pondělí se sešla tříčlenná komise z pod vedením Mgr. Marty Kiššové z odboru životního prostředí a prostudovala hodnotící zprávy ekologických aktivit Vaší mateřské školky a určila vítěze v soutěži Nejekologičtější školka Nového Jičína:

1.místo - MŠ Sady, Revoluční 52 - odměna 10.000 Kč

2. místo - MŠ Jubilejní 3 - odměna 6.000 Kč

3. místo - MŠ Máj, K. Čapka - odměna 4.000 Kč

4. místo - MŠ Loučka, MŠ Beskydská

5. místo - MŠ Smetanovy Sady 6

Vítězům gratulujeme a všem Vám moc děkujeme. A nejenom za zapojení do soutěže ale hlavně za to, jak s dětmi pracujete a rozvíjíte jejich vztah k přírodě, životnímu prostředí a ekologii vůbec. 

Přeji Vám klidné dny a krásné prožití Vánočních svátků.

Bc. Radka Hrubá

okresní garant soutěží MŠMT
SVČ Fokus, Nový Jičín, příspěvková organizace

K Nemocnici 23, Nový Jičín
Telefon: 556 710 088, 734 393 579
E-mail: hruba@fokusnj.cz
www.fokusnj.cz

NÁVŠTĚVA BETLÉMA

Každoroční tradicí v MŠ se stala návštěva betléma ve Španělské kapli v Novém Jičíně. Při vstupu do kaple na nás dýchla tajemná atmosféra farnosti. Pan kaplan, který nás provázel objektem, nám vyprávěl o každé pohyblivé figurce v betlému. Děti již základy příběhů znaly z vyprávění učitelek, proto sami netrpělivě kladly zajímavé dotazy. Škoda, že se nedal natáhnout čas, neboť děti hltaly každé slovo a neodtrhly oči od tohoto historického bohatství vánočních časů. Po prohlídce děti vhodily do kasičky drobné mince pro potřebné lidi a byly na sebe velmi pyšné, že mohou pomoci.

Prohlídka byla zajímavá a už se těšíme na další rok. Jde znát, že lidé, kteří se podílejí na aranžích betlému, to dělají s plným nasazením a hlavně srdcem.

Trochu zajímavé historie:

Pohyblivý betlém poprvé ozdobil Španělskou kapli v roce 1968. Jeho stavbu rodina Kaštovských nepřerušila ani v dobách tuhého socialismu. Letos jej tak uvedli do pohybu přesně po padesáté. Betlém ve Španělské kapli patří v rámci kraje k těm nejpozoruhodnějším. Obsahuje 140 figur, některé jsou staré až 130 let. Se stavbou betléma začal v roce 1968 jeho otec. Použil dřevěné figurky, které už zdědil po svých předcích. Pravděpodobně nejstarší dřevěná soška z betléma pochází z roku 1889, ta nejmladší vznikla letos.

ANDÍLEK A JEŽÍŠEK V MŠ

Přišel k nám Ježíšek ?

Je známo, že děti s oblibou dostávají dárky. Čím více, tím lépe. Z tohoto důvodu paní učitelky nachystaly překvapení, ve formě schránky pro Ježíška na naší školní zahradě. Každá třída si napsala dopis podle svých přání a tužeb. Společně ho pak děti vhodily do ježíškovy schránky a posvítily mu prostřednictvím paní učitelky prskavkou na cestu. Některé děti donesly občerstvení ve formě upečeného cukroví, jiné zazpívaly. Druhý den nás navštívila Andělka - jeho pomocnice. Její dlouhé zlaté vlasy obdivovala snad každá malá holčička. Pěkně si s námi popovídala o našich přáních a dopisech. Odměnila všechny malým pamlskem. Nic netušící děti vyběhly na zahradu a zjistily, že jim někdo vypil mléko, snědl sušenky a odnesl dopisy. Malí detektivové pak vypátrali podle zanechaných stop, že to musel být Ježíšek. Nyní už záleží na každém z nás, zda v něj věříme, či nikoliv.

FOTO ZDE

PEČEME VÁNOČKU

V předvánočním čase si paní vedoucí kuchyně s paní ekonomkou připravily pro děti zajímavý vánoční program.

Každou třídu navštívily dvě "hospodyně" ve valašských krojích a dětem připomněly některé z tradičních vánočních zvyků.

Měly připraveno těsto na výrobu vánočky, předvedly jak se vánočka zaplétá a peče.

Vše bylo doplněno výkladem o významu pečení vánočky.

K dokonalé vánoční atmosféře byl ještě dětem připraven vánoční punč.

Na závěr si děti mohly samy z kousků těsta vyzkoušet uplést svou malou vánočku. Paní kuchařky vše upekly a děti tak měly připravenou skvělou svačinku.

Ale ani paní "hospodyně" nepřišly zkrátka - děti je odměnili krásnou vánoční písničkou nebo básničkou.

Dětičky byly velmi pozorné a tak doufáme, že si z ukázky něco zapamatovaly.

FOTO ZDE

MIKULÁŠ V MŠ

Každý rok na začátku prosince slavíme svátek svatého Mikuláše. Mikuláš k nám dnes zavítal i s dvěma komplici - andělem a čertem. Anděl měl za úkol chválit hodné děti, zatímco čert nám chtěl zlobivé děti odnést v pytli. Děti byly v napětí, zda dostanou mikulášskou nadílku, nebo budou zapsáni v knize hříchů a zamíří rovnou do pytle. V každé třídě zněl zpěv a básničky pro tuto trojici. Toto snažení bylo tak veliké, že nezbylo andělovi nic jiného, než aby rozdal něco dobrého na zub. A protože paní učitelky mají všechny děti moc rády, zachránily před čertem i ty děti, které někdy tu a tam malinko zlobily.

Děkujeme školní kuchyni a zřizovateli Městu Nový Jičín, za bohatou nadílku a přípravu.

Kolektiv MŠ

FOTO ZDE 

VIDEO ZDE


PYŽAMOVÝ DEN V MŠ

Čtvrteční den se nesl v duchu pyžam, overalů, županů a oblíbených plyšáků. To byla podívaná! Nejprve proběhla módní přehlídka všech modelů, později se rozjel zábavný program ve všech třídách. Někde byla slyšet polštářová bitva, jinde voněla čerstvě upečená pizza, jako pohoštění pro děti. Soutěže, dovádění, výskot a smích, byl společným znakem tohoto veselého dne. Vidět všechny zaměstnance a děti v pyžamu, paní ekonomku dokonce v natáčkách, se nám jen tak běžně nepoštěstí.

Závěrečnou tečkou prožitého dne v pyžamu, bylo veselé focení, ze kterého Vás fotografie jistě pobaví.

Těšíme se na další společné akce.

SVATÝ MARTIN NA ŠKOLNÍ ZAHRADĚ

Svátek sv. Martina (11. listopad) se slaví jako počátek zimy. Je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou svatomartinskou husu, martinské rohlíky nebo podkovy. Naše mateřská škola také nezahálela. Paní učitelky seznámily děti s legendou o svatém Martinovi a vše mohlo začít. Nejprve nás Martin přišel navštívit do našich tříd. Mohly jsme si s nim popovídat a vyfotografovat se. Posléze se slavnostní atmosféra přesunula do areálu naší zahrady. Martin si pro děti nachystal spoustu zajímavých soutěží a úkolů. Živí poníci byli obrovským překvapením pro všechny zúčastněné. A protože nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, děti se s radostí povozily. Po splnění mnohdy i složitějších úkolů děti poděkovaly Martinovi a pohostily ho svatomartinskými rohlíčky. Ta laskomina tak voněla, že i paní učitelky této dobrotě neodolaly.

Martin nám sice nepřinesl sníh, ale přinesl nám mnoho radosti a nádhernou atmosféru tohoto posla zimy.

FOTO ZDE

REPORTÁŽ POLAR- 11.11.2020 NAJDETE ZDE

HALLOWEEN V MŠ

V pátek 30.10. 2020 jsme si ve všech třídách mateřské školy uspořádali "halloween párty". Děti přišly v kostýmech, nachystali jsme si občerstvení a párty mohla začít. Děti si zatančily, soutěžily v týmech, prošly zkouškou odvahy - zvládly strčit ruku do černého pytlíku, mezi "pavouky, myši" a najít si "strašidelnou dobrotu". Vyráběly strašidla z papíru i z dýně. 


FOTO ZDE

ŠTRŮDLOVÁNÍ

S příchodem podzimu, kdy se urodila spousta jablíček, jsme se rozhodli uspořádat štrůdlování. Dnešní dopoledne bylo ve znamení omamné vůně, která se linula po celé školce z upečených dobrot. Děti se aktivně účastnily výroby štrůdlů ve formě strouhání jablíček, zdobení, či plnění náplně. Bylo nám velice líto, že nám nedovolila epidemiologická situace mít tuto akci s rodiči, ale i tak nám vysvitlo sluníčko a zahrada byla plná dětí v očekávání, zda zrovna ten jejich výtvor vyhraje. Hodnotila se chuť, originalita i samotná vůně. Při pohledu na zástup upečených laskomin se nám všem sbíhaly sliny. Děti výskotem svolávaly porotu a těšily se na ochutnávku. Porota byla velmi hodná, protože ohodnotila každý štrůdl něčím výjimečným. Každá třída dostala ceny v podobě diplomu a vařečky. Po udělení cen jsme všechny štrůdly rozkrojili a na malý moment se zahrada proměnila ve velkou hostinu.

VYLETĚL SI PYŠNÝ DRAK

Po deštivém minulém roce, se termín drakiády sešel s nádherně slunečným počasím, což udělalo radost nejen dětem a rodičům, ale i samotným organizátorům MŠ. Svěží vítr a sluníčko nalákalo hodně lidí a louka za ZŠ Dlouhou se tak velmi rychle zaplnila. Díky příjemnému podzimnímu počasí nebyl 24. října problém vypustit i větší draky, kteří po překonání prvních výškových metrů, viseli ve vzduchu pěkně dlouho. Tradičními vzdušnými nezmary byli maličcí draci různých tvarů a velikostí.Velkou pochvalu si zaslouží především rodiče, kteří trpělivě pomáhali dostat draky do vzduchu a asistovali menším dětem i při následném řízení. I tak se jeden dráček zapletl do větví nedalekého stromu a po drakiádě tak na místě zůstala úsměvná památka.Po celou dobu se mohli účastníci drakiády občerstvit teplými nápoji. Na děti pak čekaly drobné tematické ceny v podobě medailí a omalovánek. Na další akci se moc těšíme, snad nám bude nynější epidemiologická situace přát.

FOTO ZDE

OCHUTNÁVKA V MATEŘSKÉ ŠKOLE

Dne 3. září 2020 v MŠ Máj K. Čapka připravily paní kuchařky ze školní kuchyně ochutnávku svačinek, které jsou připravované pro děti mateřské školy. Rodiče měli možnost ochutnat pomazánky, dezert z jogurtu i zakysané smetany a čerstvého ovoce a nezapomnělo se ani na pitný režim. Chtěli jsme rodičům ukázat, že i zdravé je chutné a vypadalo to, že byli mile překvapeni chutí pomazánek. Pro rodiče jsme připravili recepty, které si mohli odnést a vyzkoušet doma. Bylo vidět, že se ochutnávka přítomným líbila.

Naše školní jídelna se přihlásila do projektu "Zdravá školní jídelna".

V rámci projektu chceme spolupracovat s rodiči, kdy nás i oni mohou inspirovat a oslovit novými recepty.

Vaše paní kuchařky.

PRVNÍ ZÁŘIJOVÝ DEN V MATEŘSKÉ ŠKOLE

Prvního září je pro mnohé rodiče zlomovým datem, kdy vedou svou ratolest poprvé do mateřské školy. Radost, smích, vzdělávání, ale i nová přátelství, to vše je mateřská škola. První dojem je důležitý a tak není divu, že se první zářijový den rodiče i paní učitelky snaží, aby se novým i stávajícím "školkáčkům" v novém prostředí líbilo. Paní učitelky připravily dětem překvapení v podobě ,,pohádkové stezky". V záplavě megabublin, obklopeni beruškami rozdávajících dobroty a za doprovodu veselé muziky, rázem všechny děti opustil strach z neznáma. Slzičky lítosti, které se tu a tam objevily na tvářích některých dětí, se jako mávnutím kouzelného proutku rozplynuly. To vám bylo najednou radosti! Už se těšíme na další zážitky, které máme společně před sebou.