BŘEZEN U SLUNÍČEK

• 1. Týden - Řemesla

V prvním týdnu jsme si vysvětlili, co to řemeslo je, a jaký je rozdíl mezi řemeslem a povoláním. Některá řemesla jsme si popsali, na jiné jsme si zahráli, anebo si o nich zazpívali písničky. Zahráli jsme si hry na procvičování pozornosti a naší paměti- "Míchám, míchám těsto..." - "Co zmizelo pod šátkem, co přibylo? "Z papíru jsme si vyrobili kuchaře, navrhli jsme si vlastní kus oděvu a vybarvovali obrázky. Z kostek jsme postavili pekárnu, jiní z nás z pet vršků sestavili nápis pekárna a společně jsme si všichni upekli jeden mini croissant. Z plastelíny jsme zkoušeli motat vánočky, vypichovali jsme různé obrázky špendlíky, skládali puzzle a hráli si s kamarády v koutcích.

• 2. Týden - Povolání

Automechanik, voják, zdravotní sestřička, lékař, veterinář, policajt, paní učitelka, zahradnice, kameramanka dokumentů o zvířatech, tohle všechno jsou povolání, které bychom chtěli dělat až vyrosteme. O každém z těchto ale i o mnoho dalších povolání jsme si povídali, hráli si na něj a dozvídali se nové informace, například, co k vykonávání určitého povolání potřebujeme. Při vycházkách jsme se byli dívat na různá pracovní místa jako je obchod - paní prodavačka, na železniční nádraží - výpravčí a strojvedoucí, veterinární ordinaci - zvěrolékař. Namalovali jsme naše vysněné povolání a vymalovali jej vodovými barvami, jiní z nás tvořili z papíru, či vymalovávali omalovánku, kdy jsme trénovali správný úchop tužky, tahy štětcem a dbali na čistotu při práci. Procvičovali jsme stříhání ale i například strouhání pastelek.

• 3. Týden - Jak se rodí jaro

Po víkendu jsme se přivítali a seznámili se s tématem, které nás bude tento týden provázet. Poslechli jsme si pohádku "Proč slunce hřeje", zazpívali si písničku "Na jaře" a naučili říkanku "Jako zlaté klubíčko". Povídali jsme si o znacích jara a o rozdílech mezi jarem a zimou. Vytvořili jsme si papírové slunce, skládali motivy jara z pet vršků, prohlíželi si knížky a obrázky. Na obrázcích jsme hledali rozdíly, počítali předměty, upevňovali znalosti barev a procvičovali pojmy nahoře - dole, nad - pod, vpravo-vlevo. Zahráli jsme si pohybové hry, na zahradě a při procházkách jsme pozorovali změny, které nám přicházející jaro přináší - teplota, vycházející slunce, delší dny, první jarní poupata a květiny.

• 4. Týden - První sněženka

V tomto týdnu jsme si povídali a učili se poznávat jarní květiny jako jsou tulipán, narcis, macešky, sněženky, prvosenky, fialky, bledule, zlatý déšť, hyacint a další. Zašli jsme si společně na trh a nakoupili všechny tyto květiny. Ve třídě jsme je přesadili, prohlídli si jejich cibulky a kořeny a čekali trpělivě, než nám rozkvetou. Pozorovali jsme, jak se při zalévání voda vsakuje ke kořínkům. Z papíru jsme si vyrobili anebo namalovali spoustu jarních květin. Největší zábava bylo, když jsme z otisku nohou dělali hyacinty. Barva nás studila a některé z nás štětec lechtal, to byla legrace. V centru pokusech jsme míchali barvy za pomocí krepové papíru, podařilo se nám namíchat zelenou ale i fialovou barvu. To bylo velmi zajímavé. Stříhali jsme, lepili, skládali slova, poznávali nová písmenka, přiřazovali číslice podle počtu anebo dokreslovali chybějící část obrázků. V ranním kruhu jsme si povídali, ptali se na věci, co nás zajímají, upevňovali vztahy s kamarády a učili se pravidlu, že mluví jeden.

• 5. Týden - Těšíme se do školy

Mnoho z nás jsou předškoláci, a tak jsme se v tomto týdnu, a nejen v něm společně ale i individuálně připravovali na zápis. Vedli jsme rozhovory o tom, co nás ve škole čeká, jak to tam bude nejspíše vypadat, na jakou školu budeme chodit a třeba s jakým kamarádem. Poslechli jsme si pohádku "Proč musíme chodit do školy". Upevnili jsme znalosti toho, jak se jmenuje, kde bydlíme a kolik nám je let. Opakovali jsme dny v týdnu, číselnou řadu, hráli jsme si s písmenky a se slovy. Vytleskávali jsme počet slabik, určovali první a poslední slabiku ve slově. Hráli jsme pohybové hry, zpívali a na školní zahradě si užívali první teplé jarní dny.