PODZIM JE TU...

05.01.2022

Je podzim a jak by řekl spisovatel - příroda se ukládá pomalu ke spánku. V naší školce však nespíme. I když je méně dětí, stále se něco děje. Uvnitř i venku je čilý ruch. Nové děti si bez problémů zvykly a snaží se zapojit do činností. Za okny vítr honí listí a uvnitř si děti hrají a tvoří. Naše tělo si žádá pohyb, proto skládáme dle předlohy postavy v pohybu a zkoušíme pohyb napodobit.Hrajeme hry, cvičíme, připravujeme si ovocné saláty.I my přiložíme ruku k dílu a jdeme uklízet na zahradu, upravujeme naše záhonky, hrabeme listí, kterého je letos spousta. Sbíráme kaštany, listy, které pak využíváme pro naše další tvoření. Uvnitř školky jsme si to také ozdobili.

V bramborovém týdnu jsme si povídali o sklizni, o tom, kde se u nás brambory vzaly, kde rostou a jaká jídla z brambor známe. Vyrobili jsme si krásné bramborové ježky, také lišky a domečky pro zvířátka.Také jsme si povídali o počasí a o jeho proměnách. Zaměřili jsme se na počasí podzimní, chladné, zamračené a upršené. Vyzkoušeli jsme si spousty aktivit s větrem a deštěm spojených, jako třeba výrobu vlastního deštivého mraku. Naučily jsme se spoustu nových písní a básní o barevném podzimu. Děti s rodiči napekli výborné dobroty a společně jsme je mohly ochutnat na akci PODZIMNÍ RECEPTÁŘ.

LISTOPAD

Některé činnosti k daným tématům jsme prožívali společnými aktivitami, některé aktivity jsme prožili v menších skupinkách v centrech aktivity.

Pustili jsme se v ateliéru do tvoření listů a sítě pavouka, centrum manipulačních činností bylo zaměřeno na oblékání a trénování druhu zapínání, centrum knih a písmen nás zavedlo k ptáčkům, jejich názvům a poznávání tvarů písmen jejich jmen, hudební domeček zpestřil náš den písničkou "Prší, prší" za doprovodu nástrojů Orffova instrumentáře a děti v centru pokusů a objevů se věnovaly mnoha druhům ovoce a zeleniny, které dělily do příslušných skupin.

Pekli jsme jablečný závin, na který jsme si suroviny a jablka přichystali už v ranní činnosti s dětmi brzy příchozími.

Děti se naučily píseň o sv. Martinovi, prší, prší, běží liška k Táboru, kape, kape déšť. Foukej, foukej, větříčku a spoustu jiných písní a básní.

Děti seznámily s legendou o svatém Martinovi. Přemýšlely s kým by se oni podělily o svůj plášť a proč, zkusily si dechové cvičení s brčkem při hře o Martinovi, vyrobily si svého koníka a společně jsme si upekli svatomartinské rohlíčky. Každý se rozhodl, jestli se o rohlíček podělí s někým z rodiny.

Na sv. Martina zažily děti veliké dobrodružství po lampiónovém průvodu nás čekalo plnění úkolů na zahradě a hledánípokladu. Poté, co děti našly poklad rozloučily se s rodiči a společně s učitelkami spaly ve školce. Večer nás čekalo ještě spoustu zábavy a diskotéka, také raut, který nám pomohly připravit rodiče.

Poslední týden v listopadu nás čekalo vesmírné putování. Vyrobily jsme si s dětmi kosmickou loď, kosmonauty, planety. Naučily se spoustu nových poznatků o planetách , sluneční soustavě. Kdo, byl první ve vesmíru, na měsíci. Přijel k nám pán z Brna z vesmírnou kupolí. Stan byl plný zábavy a naučné tématiky o vesmíru. Zahráli jsme si spoustu her na téma vesmír. Děti byly planetky, hvězdičky.