LISTOPAD U SLUNÍČEK

02.12.2021

Během měsíce listopadu, jsme se naučili, zažili a vyzkoušeli spoustu nových věcí a zážitků. Povídali jsme si o počasí, o tom, jak vzniká vítr, co je to průvan, a i na vlastní kůži jej viděli a cítili. Brrr.

V centru s pokusy jsme napodobovali mrak - strouhali jsme mýdlo do vody a bublali brčkem, kapali jsme barvy do vody a pozorovali jejich rozpouštění. Jiní z nás ve výtvarném centru vyráběli a malovali kapky, mraky a sluníčka z papíru, do kterých jsme zapouštěli klovatinu. Společně jsme si zahráli spoustu pohybových her, při kterých jsme se učili pojmy oblačno, slunečno a deštivo, zároveň rozvíjeli hrubou a jemnou motoriku.

Přišel nám taky pohled z lázní našeho společného kamaráda a každý jsme mu namalovali obrázek a nechali napsat vzkaz paní učitelkou.

Zažili jsme však také i slunečno, při kterém jsme si mohli užívat na zahradě a dovádět s kamarády. A když se nás zeptáte, co je to plískanice, proč se valí mlha a co dělat, abychom byli zdraví s přehledem vám odpovíme. S velikým nadšením jsme společnými silami připravili jablečný štrúdl, donesli jej paním kuchařkám, a ty nám ho upekly. Při té příležitosti, jsme šli prozkoumávat tunel, který spojuje vedlejší školku. To se nám moc líbilo! Také jsme mazali výbornou vitamínovou pomazánku na rohlíky. To vše jsme připravovali jako občerstvení na lampionový průvod, který jsme si společně s rodiči odpoledne moc užili.

Mnoho zajímavých informací jsme se dozvěděli také o zvířátkách a jejich přípravách na zimu. Víme, že medvěda ani ježka v lese v zimě nepotkáme, a taky víme proč! Ale za to, můžeme ke krmelci donést srnkám, jelenům a prasátkům nějaké dobroty na přilepšenou. Vyrobili jsme si ježky, lišky i medvědy z papíru. Stříhali jsme, lepili, kreslili ale i malovali vodovými barvami.

V posledním listopadovém týdnu jsme si povídali o ptáčcích. Už víme, kteří u nás na zimu zůstávají a kteří odlétají do teplých krajů. Známe, co dát ptáčkům do krmítka a co naopak ne. Poslouchali jsme ptačí zpěv, pozorovali ptáky při vycházkách. Hráli jsme si na stěhovavé ptáčky a podle pokynů jsme se přemisťovali, vybarvovali ptáčky a kreslili pro ně budku. Při procházce jsme také navštívili náměstí a pozorovali holuby.

Individuálně jsme procvičovali jemnou motoriku, zrakovou percepci, geometrické tvary, předmatematickou představivost a předčtenářskou gramotnost při různých činnostech, aktivitách a hrách. Naučili jsme se pár říkanek, ale i převyprávět příběh, či recept na jablečný štrůdl a společně, ale i samostatně zazpívat písničky.

Naše říkanky:

Kapy, kapy, kap,                                                                                                      Sypu zrní do krmítka,

je tu velký mrak.                                                                                                      pro vrabečky, pro kosy.

První kapky letí dolů,                                                                                            U svačiny spokojeně

honem běžte děti domů!                                                                                      ptáčci spolu klábosí.

Kapy, kapy, kap,                                                                                                     Čimčara, čimčara,

je tu velký mrak.                                                                                                     poskočí si vrabeček.

Pro ptáčky je naše zrní

ten nejlepší dáreček.