ŘÍJEN U SLUNÍČEK

09.11.2020

Podzimní čas nás inspiroval k objevování tajemství lesa. Společně s dětmi jsme si prohlédli přírodniny, které jsme si sami v lese nasbírali a přinesli do školky - šišky, větve, jehličí, mech, kaštany, šípky, kůru stromů, houby, bukvice a mnoho dalších. Zkoušeli jsme měkkost a hebkost mechu, udělali jsme si pokus jeho potřeby vody a vlhkosti. Na kůře stromů jsme pozorovali její hrubost, strukturu i chodbičky červíků. Dozvěděli jsme se, že houby dělíme na jedlé a nejedlé. Ty nejedlé, jedovaté, jsme si prohlédli ve sklenici a jedlé jsme krájeli, sušili a voněli k nim (Zuzance voněly jako perník, někomu zase smrděly). Ale stejně asi největším zážitkem pro děti bylo pozorování vylézání červíků z hříbků 😊. Loupali jsme šišky a hledali veverkám jadýrka, přečetli a zahráli si pohádku "O šípkové Růžence" a na trny šípků jsme si i opatrně sáhli. Nebojte, nikdo nám neusnul😊. Naučili jsme se písničky o houbařích, hříbcích a muchomůrce. Z papírových kartonů a přírodnin jsme si společně vyráběli lesní zvířátka a les. Někdo maloval stromy, jehličí a trávu temperovou barvou, někdo kreslil, vystřihoval a lepil zápichy stromů, zvířátek a hříbků. Někdo dolepoval šišky, mech a kaštany. Práce to byla na celý týden, ale společná radost z výsledku byla veliká. Však se podívejte na fotografie. Příjemným překvapením pro děti bylo zjištění, že i na školní zahradě nám rostou holubinky. Velkou radost nám udělal tatínek od Marušky, který nám do školky přinesl myslivecký klobouk, parohy jelena, srnky a daňka, zuby od divočáka a dokonce i zaječí bobky (nebojte, byly ve skleničce😊). Děti si vyzkoušely, jak jsou parohy těžké a shodly se, že tohle by na hlavě nosit nechtěly. Příběhem a povídáním o přípravě lesních zvířátek na zimu jsme téma ukončili a už se těšíme na další.

Protože nám začalo chřipkové období, dalším týdnům jsme dali prostor ovoci a zelenině. Každý z nás se podílel na bohatém ovocném stolu. Tradiční, ale i exotické ovoce jsme se nejenom naučili poznávat, ale i z něj vyrábět různé pochutiny. Různorodé soutěže na poznávání ovoce a zeleniny dle vůně, chutě a hmatu nás velmi pobavily. Základní zeleninu děti bez problému poznaly a pohádky, hry, výtvarné práce, výrobky, písničky i divadlo v tématu je velmi obohatily. Hodně experimentovaly a manipulovaly dle vlastního výběru a rozhodování. Radost a zaujetí bylo poznat na každém z nich.

FOTO ZDE